Ukrayna Eğitim Sistemi

Hazırlık Eğitimi: 10 ay
Lisans Eğitimi: 4 Yıl
Master: 1,5 – 2 Yıl (+1 hazırlık)
Doktora : 3 – 4 Yıl

Uluslararası öğrenciler eğitimlerine hazırlık yılı ile başlarlar. Hazırlık sınıflarında İngilizce / Rusça dil eğitimi ile beraber öğrencinin ileride devam edeceği fizik, matematik analiz, teknik resim gibi bölümle alakalı temel bilgi ve terminolojiye ilişkin eğitim de verilir. Uluslararası öğrenciler hazırlık sınıfını bitirdikten sonra ister aynı üniversitede isterlerse de diğer bir üniversitede ana bölümlerine yabancı öğrencilerle beraber devam ederler.
Ukrayna’da yüksek öğrenim tarih, milli geleneklerle ve dünya çapında prestij sahibidir. Ukrayna, eski Sovyetler Birliği’nin en gelişmiş ülkelerinden biridir. Ukrayna’da yüksek okullar eğitim, bilim ve sosyal alt yapı oluşturmuştur ve Ukrayna vatandaşları yanında dünyanın dört bir yanından öğrencilere farklı seviyelerde eğitim alma, yetkinlik gelişimi ya da ileri seviye kursları takip etme, yüksek lisans yapma ya da uygulamalı araştırma yapma imkanı sunmaya hazırdır.

Harkov şehrinde 30’u devlet 9’u özel olmak üzere tam 39 üniversite, enstitü ve akademi bulunmaktadır. Harkov kelimenin tam anlamıyla bir öğrenci şehridir.
Biz Harkov’da ki üniversiteler hakkında genel bir bilgi verdikten sonra bu kısımda bu üniversitelerin hepsinin ismini verip detaylı olarak bazılarından bahsedeceğiz.

Ukrayna Üniversitelerine girişte YGS veya LYS şartı aranmamaktadır. Bu üniversitelerde okumak için meslek lisesi veya lise diplomanız yeterli olacaktır.

WhatsApp : + (90) 507 990 06 78

Viber : +(380) 66 590 73 25