Kharkiv (Harkov) Şehir Rehberi

Kharkiv nerede diye merak edenler için hemen yanıtlayalım; Kharkov veya Kharkiv, Ukrayna’da  yer almaktadır. Ülkenin en büyük ikinci şehri olmaktadır. Ukrayna’da yirmi beş adet oblastı bulunmaktadır. Kharkiv şehri, bu oblastıların arasında Kharkiv Oblastı’nda yer almaktadır. Bu oblastının en önemli şehri ve idari merkezi olmaktadır. Ukrayna’nın kuzeydoğusunda yer almaktadır. Bölgede konuşulan dil Ukraynacadır. Kharkiv para birimi Grivna olarak bilinmektedir. Ülkemizle aynı zaman dilimlerinde yer almasından kaynaklı iki bölge arasında saat farkı bulunmamaktadır. Ülkede ve şehirde karasal iklim tipi görülmektedir.

Kharkiv (Harkov) Şehir Rehberi

Kharkiv, ülkenin kültür, bilim, eğitim, taşımacılık ve endüstri alanlarında merkezi konumundadır. Bu ülkenin öğrenci nüfusu oldukça fazladır. Kharkiv üniversite bulunan bir şehirdir. Harkov Ulusal Tıp Üniversitesi, Harkov Havacılık Uzay Üniversitesi, Harkov V.N. Karazin Üniversitesi, Harkov Radyo Elektronik Üniversitesi, Harkov Politeknik Üniversitesi, Harkov Ulusal Ekonomi Üniversitesi, Harkov Gıda Teknolojisi Üniversitesi gibi okullar bu şehirde yer almaktadır. Bunun yanında Harkov Belediye Ekonomi Akademisi, Kharkov İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi, Harkov Skovoroda Pedagoji Üniversitesi, Kharkov Tasarım ve Sanat Akademisi, Harkov Ulusal Eczacılık Üniversitesi, Harkov Kültür Devlet Akademisi Kharkov’un eğitim alanında ne kadar geniş bir kitleye sahip olduğunu göstermektedir. Kharkov şehrini Harkov veya Harkiv olarak da karşılaşabilirsiniz.

Şehirde sanayi alanlarındaki çalışmalar göz önüne çıkmaktadır. Şehrin içerisinde birçok sanayi şirketi bulunmaktadır. Bu şehirlerarasında en çok öne çıkan ve dünya devi olmayı başarmış iki fabrika bulunmaktadır. Bu fabrikalar Morozov Tasarım Ofisi ve Malışev Tank Fabrikası olarak geçmektedir. Kharkiv’de sanayileşme alanı genellikle makine sanayi ve askeri ürünler alanlarında çalışılmaktadır. Kharkov’un önemli merkezlerinden biri olan Özgürlük Meydanı, Dünyanın en büyük on beşinci, Avrupa’nınsa en büyük sekizinci meydanı olarak geçmektedir.

Kharkov Ukraine bölgesinde tatile çıktığınız zaman bu büyük meydanı mutlaka bir göz atın. Kharkov’un kardeş şehirleri arasında ülkemizin Gaziantep kenti de yer almaktadır. Bu şehir 1654 yılında kurulmuştur. Döneminde Ukrayna kültürünü yansıtan en önemli şehirlerden biridir. Kharkiv, 1917 senesinde, Aralık ayında işgale uğramıştır. Kharkiv bu işgalden sonra tam olarak on sekiz yıl boyunca 1935 senesinin Ocak ayına kadar Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nin başkenti olma görevini üstlenmiştir. Kharkov Savaşı oldukça etkili ve bir o kadar iki karşıt görüşlerin çarpışması niteliğindedir. Almanlara karşı Sovyet güçlerin arasında olan bu savaş Kızıl Ordunun gücünü gösterdiği bir savaştı.

Kharkiv (Harkov) Şehir Rehberi

İstanbul’dan Kharkiv Havaalanı bir saat elli dakika kadar sürmektedir.  Kharkov şehir merkezine dilerseniz taksiyle gidebilir, dilerseniz de otobüslerden faydalanabilirsiniz. Bunun yanında şehirde metro kullanımı oldukça yaygın ve rahattır. Otobüs, tramvay, troleybüs ulaşım seçeneklerinden de yararlanabilirsiniz. Bunun dışında marşruka adı verilen minibüslerle de şehir içi ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz. Kharkiv’de toplu taşıma ücretleri bilet başına dört grivna kadardır. Ülkemizden Kharkiv’e direk uçuşlar bulunmaktadır. Bunun yanında Kiev, Lviv, Odessa gibi ülkenin diğer güzel şehirlerine uçak yolculuğuyla gidebilir, o kentlerden Kharkov’a trenle yolculuk yapabilirsiniz.  Ukrayna ziyareti gerçekleştirmek için vize almanıza gerek yoktur. Altmış gün süreli olan Ukrayna yurt dışı gezinizi gönül rahatlığıyla düzenleyebilirsiniz. Kharkiv’de trafiğin akış yönünün sağ tarafta olduğunu belirtmekte veya hatırlatmakta yarar var.

Şehirle İlgili Genel Bilgiler

Ülke: Ukrayna

Nüfus: 1,431 milyon

Resmi Dil: Ukraynaca

Para Birimi: Grivna (UAH)

İklim: Karasal İklim Tipi

Saat farkı: Türkiye’yle aralarında saat farkı bulunmamaktadır

Telefon Kodu: +380

Ortalama Kaç Günde Gezilir:  2 Gün

Kharkiv (Harkov) Şehir Rehberi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.