Askerlik Tecil Işlemleri

Tecil İşlemleri TAMAMLAMA (2 Yıllık MYO mezunları için) – LİSANS – YÜKSEK LİSANS ve DOKTORA programlarına kayıt yaptıran öğrencilerin askerlik tecil işlemleri Kharkiv (Harkov) Politeknik Üniversitesi tarafından yapılmakta olup, öğrenci belgesinin aday öğrenci tarafından bizzat T.C. KİEV BÜYÜKELÇİLİĞİ’ne teslim edilmesi gerekmektedir.

T.C. Kiev Büyükelçiliği iletişim bilgileri:

AdresPanasa Myrnoho St, 22, Kyiv, 01011

Özel öğrenci statüsünde askerlik tecil işlemleri ile ilgili esaslara 1111 sayılı Askerlik Kanununun 35/C ve 35/E maddeleri ile Türk Öğrencilerin Yabancı Ülkelerde Öğrenimleri Hakkındaki Yönetmelikte yer verilmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı’nca denkliği kabul edilen fakülte veya yüksek okullarda ön lisans, lisans, yüksek lisans veya doktora yapmak amacıyla yurt dışına giden erkek yükümlülerin askerlik tecil işlemleri için bulundukları bölgedeki Dış Temsilciliklerimize bağlı faaliyet gösteren Eğitim Müşavirliği / Ataşeliğine veya bunların olmadığı yerlerde T.C. Temsilciliklerinin askerlik tecil servislerine başvurarak özel öğrenciliklerini Üniversite’den alınacak belgeyle tanıtmaları gerekmektedir.

Sözkonusu öğrencilerin askerlik işlemleri ancak özel öğrencilikleri tanındıktan sonra yerine getirilebilmektedir.

Özel öğrenci olarak yükseköğrenim görenlerin askerlikleri en fazla 29; yüksek lisans ve doktora yapanların askerlikleri ise en fazla 35 yaşın doldurulduğu yılına sonuna kadar ertelenebilmektedir.

Sözkonusu kişilerin askerlikleri bir defada okulun azami öğrenim süresi kadar; (hazırlık sınıfı ve dil eğitimi hariç, 2 yıllıklar için 4 yıl, 4 yıllıklar için 7 yıl, 5 ve üzeri için 9 yıldır) azami öğrenim süresi sonuna kadar mezun olamayanların ise 1’er yıllık olarak yukarıda belirtilen yaş sınırları dikkate alınarak ertelenir.

Azami öğrencilik sürelerinin hesaplanmasında, okulların ilk kayıt yılı esas alınır (askerlik çağına girmeden kayıt yaptıranlar dahil.)
Yurtdışında yükseköğrenime başlayabilmek için dil eğitimi görmesi nedeniyle öğrencilikleri tanınanların (dil eğitimi sonrasında yükseköğrenime devam edileceğinin ispat edilebiliyor olması gereklidir) askerlikleri dil eğitiminin azami süresi kadar tecil olur. Normal eğitime başladığında azami öğrenim sürelerinin tespitinde dil eğitiminde geçen süreler dikkate alınmaz.
Özel öğrencilik işlemleri başvurusuna ilişkin bilgiler http://yogm.meb.gov.tr internet sitesinin duyurular kısmında mevcuttur…

Askerlik Tecil Işlemleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.